Keď odchádzate na dovolenku, najčastejšími problémami sú, že kto vám bude polievať kvety a ako správne zabezpečiť domov, aby ste sa nestali obeťou krádeže. Ak nechcete poprosiť vášho suseda, aby dôkladne strážil vaše okná a dvere cez puškohľad, neostáva vám nič iné ako urobiť súbor opatrení, ktoré vám pomôžu minimalizovať záujem zlodejov o váš príbytok. Kde začať?

Bývate v dome? Dajte si do poriadku záhradu
Zlodej nemusí mať ani špičkový ďalekohľad, aby zistil, či sa v dome niekto nachádza, alebo nie. Stačí sa mu pozrieť na záhradu a podľa jej stavu vie, na čom je. Ak uvidí pekne udržiavaný trávnik a kvitnúce kvety, je jasné, že v tomto dome niekto býva. Ak však máte vysokú trávu, zvädnuté kvety, dávate jasný signál, že nie ste doma. Preto pred odchodom na dovolenku, dajte vašu záhradu do poriadku.

Vytvorte dojem, že ste doma
Plná schránka je ďalším zo signálov, že nikto nie je doma, preto poproste vášho suseda, aby vám ju vyberal. Veľkou výhodou je, ak máte doma naprogramovateľné spínače osvetlenia. Pred vaším odchodom nastavte, že vždy o 21:00 sa aspoň na pol hodinu u vás doma zasvieti. Toto je jasný odkaz, že je niekto doma. Jasné, mohli by ste byť doma, aj keby sa nesvietilo a zlodej by potreboval nočné videnie, aby zistil, že je niekto doma, ale vysvietený byt odradí každého.

Neukazujte nič, čo zlodeja priláka
Kúpili ste si novú TV, hi-fi súpravu alebo laptop? Nenechávajte krabicu povaľovať sa pri kontajneroch. Aj toto môže byť návnadou pre zlodeja. Okrem toho je dobré, keď pred odchodoch zastriete žalúzie alebo zatiahnete závesy, aby zlodej nevedel, čo všetko máte doma. Poznáte to – zíde z očí, zíde z mysle.

Technické zabezpečenie
Podceňovať nemôžete ani samotné technické zabezpečenie bytu či domu – bezpečnostné dvere, všetky okná zatvorená (nenechávajte otvorenú ani vetračku), ak máte byt na prízemí, môžete porozmýšľať o mrežiach. Ak sa tohto všetkého budete držať, počas dovolenky sa nebudete musieť strachovať, čo je s vaším príbytkom.

Zdroj: PR, foto: ilustračné (flickr.com)