Obľúbená kartónová skladačka, ktorá sa stala fenoménom a už dlhé storočia zabáva deti, dospelých a aj tých najstarších. Dnes, keď sa pozriete na pulty predajní, uvidíte puzzle 1000, 5000, 100, ale aj 24. Stovky rôznych motívov a desiatky výrobcov, tak dnes vyzerá trh s touto obľúbenou kartónovou skladačkou. Ale nie vždy boli puzzle z tohto materiálu. Poznáte ich históriu?

História tejto skladačky
O prvé puzzle sa postaral v roku 1766 britský kartograf a rytec John Spilsbury, ktorý drevenú mapu sveta narezal na menšie kúsky. Takže prvé puzzle neslúžilo ako zábava, ale ako učebná pomôcka. Vďaka nemu sa deti učili zemepis. V tom čase by Johnovi ani vo sne nenapadlo, že niekedy si budete môcť kúpiť puzzle s 5000 dielikmi vyrezané z kartónu a s obrázkom New Yorku.

Vek je dôležitý
Pri výbere puzzle je dôležitý vek toho, komu skladačku kupujete. Pre deti musíte kúpiť nižšiu obtiažnosť s menším počtom dielikov, ktoré sú väčšie, aby sa im to lepšie skladalo. Okrem veku rozhoduje aj level „skladateľa“. Ak kupujete niekomu, kto ešte nikdy neskladal, 2000 dielikovú skladačku, asi to bude pre neho príliš náročné a môže ho to odradiť ešte skôr, ako začne so skladaním.

Vyberte vhodný motív
Platí to pri čomkomkoľvek – keď robíte niečo, čo vás baví, ide vám to lepšie. Aj preto by ste motív skladačky mali vyberať tak, aby majiteľa puzzle bavil. Ak kúpite dievčatku puzzle s motívom traktora, asi nebude mať veľkú radosť. A to platí aj o tom, ak človeku s dobrým vkusom kúpite puzzle s vyjúcim vlkom na mesiac na ružovom pozadí.

Skúste niečo iné ako klasické puzzle
Ak kupujete puzzle pre niekoho, kto má desiatky krabíc, musíte ho niečím prekvapiť. Skúste siahnuť po niečom menej tradičnom, odpoveďou môžu byť drevené puzzle, ktoré sa vracajú ku koreňom prvej skladačky. Ďalšou možnosťou sú zaujímavé 3D puzzle, ktoré skladaniu dodajú úplne iný rozmer. A to doslova.

Zdroj: PR, foto: i-puzzle.sk