Aj keď sa to nezdá látky rozdeľujeme na dva základné druhy. Podľa spôsobu ich výroby sa delia na tkaniny a pleteniny (úplet).
Hlavný rozdiel medzi tkaninou a pleteninou je v pružnosti. Tkanina , pokiaľ v nej nie je prídavok elastických vlákien nie je pružná. Úplet sa dá roztiahnuť stále. Ak obsahuje elastické vlákna je ešte pružnejší.
Ďalší rozdiel je v spôsobe výroby látok na šitie. Tkanina sa vyrába krížením dvoch navzájom kolmých sústav nití. Takto vzniká väzba, ktorá má vplyv na vzhľad tkaniny. Existujú tri druhy väzieb
- Plátnová
- Keprová
- Atlasová
Pletenina – úplet sa vyrába prepletaním jednej či viacerých sústav nití. Takto vznikajú očká. Poznáme dva základné druhy pletenín.
- Záťažová pletenina – priečna sústava nití (fleece, plyš) – je vhodný na výrobu mikín, tričiek, športového oblečenia (aj zimného) a oblečenia pre dojčatá.
- Osnovná pletenina – pozdĺžna sústava nití – čipka, trikot, tyl.
Výhodou úpletu je jeho nekrčivosť a vysoká pružnosť, ktorá sa prídavkom elastických vlákien ešte znásobí. Tvorba žmolkov je asi jediná nevýhoda úpletu. Ak si ale vyberiete vhodný druh úpletu a budete sa oň patrične starať oblečenie z tohto materiálu vám vydrží veľmi dlho.
Úplet je tzv „živý“ materiál. Rozťahuje sa, obopne vašu postavu a zvýrazní krivky. Je vhodný na šitie oblečenia pre deti, ale aj pre dospelých. Či už máte radi jednofarebný úplet, alebo úplet s potlačou vybrať si rozhodne budete mať z čoho.
Gramáž textílií.
Pri výbere látok si dajte záležať aj na gramáži. Ide o údaj, ktorý udáva hmotnosť látky na jeden meter štvorcový. Na letné oblečenie je vhodná gramáž okolo 140b/m2. Tieto látky sú tenšie a priedušnejšie. Čím je gramáž vyššia tým je látka pevnejšia, odolnejšia voči odieraniu a prederaveniu. Na teplejšie oblečenie je vhodná gramáž nad 200 g/m2. Stále si zachováva svoju priedušnosť (odvádza teplo od tela) ale zároveň vás ochráni pred vonkajším chladnejším počasím. Jedným z najodolnejších druhov látok je teplákovina. Jej gramáž sa pohybuje od 200 do 300 g/m2.
Text: PR, foto: bubulakovo.sk