Podľa Verejného úradu zdravotníctva je pretápanie bytu nad 24°C jedným z hlavných dôvodov oslabenia imunity a podľahnutia chrípkovému ochoreniu. Počas spánku stačí z hygienického hľadiska teplota v miestnosti tesne nad 16 °C. Pri poklese teploty pod túto hranicu hrozí zníženie obrannyschopnosti organizmu voči respiračným chorobám.
Práve prehrievanie miestností spôsobuje zvýšenia tepovej frekvencie, vyčerpanie, nadmernú únavu, nesústredenosť. Vysušujú sa sliznice, škrabanie v hrdle. Uvoľňujú sa toxické látky zo stavebných materiálov a interiéru a znižuje vlhkosť vzduchu. Tieto závery sme našli aj v článku na ModernyZivot.sk, čo je magazín pre lifestyle na rôzne témy, okrem iného aj zdravie a prevencia.
Okrem vplyvu prekurovania bytu na zdravie je vplyv na náklady na bývanie. „V čase neprítomnosti treba znížiť teplotu o 2 – 3 °C. Pretože teplota v miestnosti vyššia o 1 °C zvyšuje náklady na kúrenie o 6 percent. Počas odchodu je dobré znížiť teplotu o 4°C, teda nevypínať radiátor, len znížiť. Aj toto radí lifestyle magazín DobryMagazin.sk, spolu s tipmi, ako ešte ušetriť v domácnosti a pritom neprísť o komfort v pohodlnom bývaní.